banner

Kúpa poľnohospodárskej pôdy

Obrázok sekcie

Chcete kúpiť poľnohospodársku pôdu a nie ste SHR, obchodná spoločnosť či družstvo? Teraz je to možné. Poradíme vám ako. Zavolajte nám na tel. číslo +421 238 102 974 a dohodnime si konzultáciu. 

 

Kúpiť pôdu od 11.2.2019 môže aj ten, kto nie je SHR, obchodná spoločnosť či družstvo

Ak uvažujete nad kúpou pôdy ste na správnej adrese. Ako jedna z mála advokátskych kancelárii na Slovensku sa zaoberáme aj „poľnohospodárskym“ právom a zabezpečovaním nákupu pôdy pre našich klientov. Túto službu sme pre našich klientov vedeli zabezpečiť aj v rokoch  2014 – 2018, kedy bol proces z dôvodu účinnosti zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskej pôde veľmi náročný. V tomto období mal iný subjekt ako družstvo, farmár, či samostatne hospodáriaci roľník (SHR) len veľmi obmedzené možnosti ako získať vlastníctvo k poľnohospodárskej pôde vo výmere nad 2000 tis. mv extraviláne. Avšak, aj vtedy sme vedeli nájsť „možnosti ako sa kúpa pozemku dala zrealizovať. “

Všetky informácie ako prebiehala kúpa poľnohospodárskej pôdy pred 11.2.2019 a ako sa môže sprísniť v budúcnosti sa dočítate v článku na našom blogu: Na kúpu poľnohospodárskej pôdy je v roku 2019 ten správny čas

Rozhodnutie Ústavného súdu a dočasné uvoľnenie nákupu pôdy

Dnes, keď nákup poľnohospodárskej pôdy a zápis zmeny vlastníka v katastri nehnuteľnosti je takmer identický ako nákup iného pozemku, vieme pre Vás zabezpečiť túto právnu službu odborne a výhodne. Ako prebieha kúpa pôdy v roku 2019 a čo je dôvodom zjednodušenia celého procesu si môžete prečítať tu: Kúpa a predaj pôdy v roku 2019. Je len otázkou času, kedy zákonodarca opätovne vytvorí resp. modifikuje súčasnú právnu úpravu tak, že opätovne obmedzí prevoditeľnosť poľnohospodárskej pôdy, avšak už v súlade s ústavou. 

Ak chcete kúpiť pôdu nemusíte ísť k notárovi ani na matriku

Prevody môžeme realizovať prostredníctvom autorizácie zmluvy, čo v praxi znamená overenie totožnosti účastníka prevodu bez prítomnosti notára. Advokát teda môže s autorizačnou knihou a samotnou zmluvou navštíviť účastníka prevodu aj u neho doma vo večerných hodinách aj cez víkend. To je nesporná výhoda najmä pri vysporiadaní parcely, ktorú vlastní aj desať subjektov (v praxi je nesmierne komplikované chodiť s každým účastníkom k notárovi v pracovné dni). 

Prevod pôdy nechajte na advokáta s poistením 

Hľadáte niekoho, kto Vám s kúpou poľnohospodárskej pôdy pomôže ? Máte dve možnosti. Zaplatíte menej, risknete to a najmete si „nejaký“ subjekt z internetu bez advokátskej licencie. Druhá je síce o niečo drahšia, avšak klientovi zaručí istotu v právnych vzťahoch v podniku. Táto istota je garantovaná aj povinným poistením našej advokátskej kancelárie na poistnú sumu 1,5 mil. eur. 

Zastupovať Vás pred katastrom a spísať Vám zmluvu za odmenu môže len advokát. Neriskujte

A ešte je tu „jedna vec“. Kto Vás vôbec môže zastupovať pred katastrom? Právne služby za odmenu, vrátane spisovania listín o právnych úkonoch a zastupovanie pred katastrom, môže poskytovať len advokát. Len ten je autorizovaným subjektom s licenciou. Ak „to robí“ niekto bez takejto licencie, tak to uskutočňuje neoprávnene. Riskuje tak trestné stíhanie za neoprávnené podnikanie v zmysle § 251 Trestného zákona. Je to teda na Vás, či budete „riskovať opletačky“ s políciou, ktorá v poslednom čase zaznamenala množstvo trestných oznámení od Slovenskej advokátskej komory zameraných práve voči takýmto konaniam. 

Príprava zmluvy, podanie návrhu do katastra, zabezpečenie celého procesu 

V našej advokátskej kancelárii sa už roky intenzívne venujeme práve agende  spojenej s katastrom nehnuteľností, predaju a kúpe poľnohospodárskej pôdy, či zabezpečovaniu výkupu pozemkov. Taktiež zastupujeme a pomáhame klientom pri vysporiadaní pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu, resp. iného štátneho orgánu. 

Legislatívu a dianie v tejto oblasti intenzívne sledujeme a „hľadáme cesty ako je to možné“. Dokonca aj pri obmedzeniach, ktoré platili do 11.2.2019 sme vedeli našim klientom pomôcť s odkupom pôdy. Aj keď to bolo náročné a zdĺhavé, ale ako píšeme v časti o nás – vždy hľadáme cestu ako sa to dá a ako je možné zrealizovať záujmy našich klientov.

Zároveň služby spojené s predajom pôdy neberieme len ako „ďalší biznis“. Nesmierne nás teší, ak kúpená pôda slúži na zmysluplné projekty.  Dôkazom toho je aj naša mimoprávna činnosť a revitalizácia ekologického sadu na Myjavských kopaniciach

Pri kúpe pozemkov pre vás môžeme zabezpečiť

 • Oslovenie majiteľa so záujmom o kúpu pôdy – ponukové konanie 
 • Príprava kúpno – predajnej zmluvy a odkomunikovanie celého procesu
 • Poradenstvo spojené s kúpou/predajom pôdy, ocenenie pôdy ( cez spolupracujúceho partnera )
 • Zastupovanie pred katastrom nehnuteľností a zabezpečenie zápisu v katastri
 • Autorizácia zmlúv – prídeme a overíme dokumenty u Vás, nemusíte chodiť k notárovi či na matriku
 • Úspora správnych poplatkov
 • Know how – našej advokátskej kancelárie v tejto oblasti 

 

Výhodná cenová ponuka

Cenu za služby uvedené vyššie je vždy individuálna a závisí od toho, aké služby budete od nás presne vyžadovať. Každý obchodný prípade je individuálny. Orientačne pri menších výmerách a menšom počte parciel bez autorizácie zmluvy sa cena pohybuje v rozmedzí okolo 250 – 350€. Oslovte nás a radi Vám v priebehu pár hodín pripravíme presnú a záväznú cenovú ponuku.

Naše skúsenosti

A naše skúsenosti ? Pomohli sme našim klientom s množstvom prevodov ich nehnuteľností a zápisov do katastra nehnuteľností, takže sme v tomto segmente „doma“. Stačí si pozrieť naše referencie.

Ako prebieha kúpa poľnohospodárskej pôdy 

 1. Po akceptácii cenovej ponuky sa dohodneme na termíne Vašej konzultácie u nás v kancelárii, prípadne si dohodneme iné miesto stretnutia
 2. Na základe Vašej predstavy a dodaných údajov pripravíme dokumenty potrebné na prevod nehnuteľnosti a zápis do katastra nehnuteľností. 
 3. Dokumenty podpíšete v sídle našej advokátskej kancelárie, prípadne na inom mieste a v čase, ktoré si vyberiete. Ďalej sa už o nič nestaráte.
 4. Vybavíme Vám prepis nehnuteľnosti na katastri.
 5. Odovzdáme Vám všetky dokumenty spolu s faktúrou, ktorú v lehote splatnosti uhradíte.

Ozvite sa nám na tel. číslo: +421 238 102 974 alebo využite tento kontaktný formulár

Kontaktný formulár

Mám záujem o konzultáciu/ cenovú ponuku/ zodpovedanie otázok


books background image

Klienti o nás hovoria

Vybrané referencie

Advokátska kancelária Marônek&Partners v médiách