Investovali ste do zmeniek spoločnosti Arca Investments, a.s alebo Arca Capital Funding a.s.?  Nižšie v článku nájdete odpovede na 5 najčastejších otázok majiteľov týchto zmeniek, ktorí nás oslovujú so žiadosťou o pomoc a právne zastupovanie. Odpovede sú aktuálne k dátumu 6.5.2021 a odpovedá na ne advokát JUDr. Ján Marônek.

1. Aký je súčasný stav vo veci zmeniek a spoločnosti Arca Investments, a.s. ?

V skratke, momentálne sa rozhoduje o návrhu v CZ. Súd rieši otázku príslušnosti. Arca Invetsments, a.s. má síce sídlo na SK, časť jej záujmov a obchodov však prebiehala v CZ. Je nutné posúdiť objem tohto hospodárskeho záujmu v CZ v porovnaní s objemom na SK. Českí veritelia a majitelia sú veľmi aktívni a presadzujú konanie v CZ. Čo je logické, keďže cca 85% z objemu emitovaných zmeniek je v rukách českých investorov. 

2. Kde bude insolvenčné konanie nakoniec prebiehať? Ako rozhodne súd?

Uvidíme, počkajme si ako rozhodne súd. Je viacero možností, konanie môže prebiehať v CZ aj na SK. Môže ísť aj o tzv. medzinárodné konanie, kde napr. hlavné konanie bude v CZ a vedľajšie na SK. 

Objavil sa aj názor, že skupina Arca je de facto bankou. Skrátka robí to, čo banka, ale nemá licenciu ako banka a nemá dohľad ako banka. Zástancovia tohto názoru to porovnávajú s Uberom, kedy Uber poskytoval služby ako taxi služba, avšak licenciu a reguláciu ako taxislužba nemal. Súd nakoniec rozhodol, že aj Uber sa musí riadiť reguláciou taxislužieb. Ak by takýto názor prešiel, tak následne je tu otázka dozoru štátu vo vzťahu k takémuto subjektu. Dozor potom mal byť a nebol, to môže otvoriť teoretickú cestu k prípadným zodpovednostným konaniam štátu. 

Pri dlhopisoch by mohol mať tento názor možno väčšiu šancu na úspech, keďže do procesu výrazne vstupoval ocp a ten je regulovaný. Pri zmenkách to tak nebolo, obchod išiel na priamo bez ocp, čiže z tohto dôvodu môže mať tento názor slabšiu pozíciu oproti dlhopisom. 

3. Aké druhy zmeniek boli vydávané skupinou Arca ?

Arca Investments, a.s. vydávala zmenky v sumách nad 100 000 Eur. Arca Capital Funding výdavala zmenky v nižšej nominálnej hodnote. 

Webinár k téme Arca vysielaný 7.5.2021: Zmenky a dlhopisy Arca

Nakoľko sa téme Arca aktívne venujeme a zastupujeme stovky vlastníkov dlhopisov respektíve zmeniek Arca bol JUDr. Marônek z našej kancelárie pozvaný na mimoriadny webinár k téme Arca ako jediný slovenský advokát. 

Video si môžete pozrieť tu.

Pozvaní hostia: 

Ján Marônek - advokát

Michal Šimo - Arca Brokerage House 

Michal Žižlavský - advokát a insolvenčný správca 

Pavel Korman - advokát 

Adam Valček - reportér sme venujúci sa kaze Arca 

Moderujúci - Jiri Sčobak a Róbert Durec 

4. Aké je odporúčanie pre majiteľov zmeniek od Arcy?

V prvom rade, aby boli v strehu a hlavne už začali pripravovať dokumentáciu súvisiacu s ich zmenkami. Oslovovali advokátov za účelom právnej pomoci pri podaní ich prihlášky. Jednoducho aby boli pripravení. Je obrovský objem pohľadávok, budú to náročné dni pre majiteľov zmeniek a ich advokátov, preto odporúčam prípravu „ na moment, keď to vypukne“. 

5. Aké dokumenty si má majiteľ zmenky pripraviť ?

Vlastník by si mal pripraviť najmä: 

  • zmenku
  • zmluvu o zmenke
  • protokoly k zmenke
  • prevody z účtov, ...

6. Vie majiteľom zmeniek pomôcť aj advokátska kancelária Marônek & Partners ?

Áno, majiteľom zmeniek samozrejme radi pomôžeme. Už dnes sme zmluvne dohodnutí na spolupráci s desiatkami klientov. Naša odmena je podielovou odmenou, teda % z reálne získanej sumy. Klienti u nás neplatia žiadne iné poplatky a preddavky. V prípade záujmu sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť. 

7. Ako prebieha spolupráca s využitím našich služieb:

  1. Ozvete sa nám cez kontaktný formulár alebo prostredníctvom e-mailu info@maronekpartners.sk resp. telefonicky na 0908 519 768 
  2. Na základe dodaných údajov spracujeme posúdenie bonity vašich dlhopisov, resp. pohľadávok z nich. Skrátka, individuálne posúdime Váš prípad.
  3. Obratom vám pošleme podmienky spolupráce, ako aj výšku odmeny za nami poskytnuté služby. Vopred neplatíte žiadne poplatky ani preddavky.  
  4. Podpíšete s nami zmluvu a udelíte nám splnomocnenie. Podpis je možné zabezpečiť i na diaľku, bez nutnosti osobnej návštevy. 
  5. Podáme prihlášku v reštrukturalizačnom konaní a zastúpime Vás v tejto veci.

Mám záujem o viac informácií a prípravu cenovej ponuky

AUTOR ČLÁNKU

JUDr. Ján Marônek

JUDr. Ján Marônek je advokát a hlavný partner Advokátskej kancelárie Marônek & Partners s.r.o. - www.maronekpartners.sk. Advokátska kancelária Marônek & Partners s.r.o..

Bol pre vás tento článok užitočný?
Zdieľajte ho s priateľmi.

Ďalšie články z kategórie Arca - zmenky, dlhopisy, reštrukturalizácia, insolvenčné konanie

Ďalšie články z kategórie Arca - zmenky, dlhopisy, reštrukturalizácia, insolvenčné konanie