banner

Výber vhodného spôsobu zrušenia firmy

Obrázok sekcie

Vlastníte spoločnosť a rozhodli ste sa skončiť s podnikaním? Na trhu, najmä na internete, je „kopec“ poskytovateľov služieb, ktorí Vás firmy „zbavia“. Možností a spôsobov je veľa. Sú však naozaj všetky legálne? Sú vhodné aj na prípad Vašej firmy ? Zavolajte nám na tel. číslo: +421 238 102 974 a dohodnime si konzultáciu. 

 

Na každú firmu “sa hodí” iný spôsob jej zrušenia

Prax a s klientami „odžité“ ukončovanie podnikania nám ukázalo, že najzložitejším je práve posúdenie, či ten ktorý spôsob zrušenia je pre klienta vhodný a pre jeho firmu správny. Ono, ak sa už vyberie spôsob zrušenia, tak sa de facto s malými odchýlkami pokračuje už „po prešlapanom chodníku“, ktorým sme prešli už dávno pred tým ako čítate tieto riadky. 

„Najväčšou hodnotou pre klienta“ je určiť, či sa jeho spoločnosť predá, zlúči, zlikviduje, „skočí“ do konkurzu či „reštruktúry“, podá sa podnet na jej ex offo zrušenie, či sa podá návrh na jej zrušenie súdom, atď. Každá spoločnosť má/mala „svoj vlastný život“, a na každú je vhodný iný typ zrušenia. 

„Ukážka“ výberu vhodného spôsobu zrušenia spoločnosti

Chcete ukážku správneho výberu spôsobu zrušenia Vašej firmy? Napríklad, ak je jedným z dôvodov zrušenia Vašej spoločnosti aj daňová licencia, tak viete ktorý spôsob zrušenia je pre Vás najlacnejší? Nie je to zlúčenie, likvidácia, ani zrušenie podnetom ex offo, ale návrh na zrušenie spoločnosti súdom. Prečo? Pretože, ak sa podá návrh na zrušenie súdom (nie podnet na zrušenie ex offo), tak podnikateľ neplatí za zdaňovacie obdobie, v ktorom podal návrh na zrušenie daňovú licenciu. Ak by teda klient k nám prišiel do kancelárie vo veci zrušenia jeho neaktívnej spoločnosti bez majetku v decembri 2016, tak mu odporučíme návrh na zrušenie, pretože nemusí „zbytočne“ platiť  daňovú licenciu vo výške 480/960,- eur (pri zrušení formou likvidácie by daňovú licenciu uhradiť musel). 

Naše „triedenie“ Vám šetrí peniaze

Na vyššie uvedenom prípade sa „ukazuje“ dôležitosť nášho „triedenia“ prípadov. Spoločnosť by sme kľudne mohli zrušiť i formou likvidácie, avšak klient by musel „navyše“ uhradiť daňovú licenciu za celý rok 2016, čo je pre neho ekonomicky neefektívne. Inak povedané, naše „triedenie“ mu šetrí peniaze. Ak niekto na internete zrušuje všetky firmy jedným spôsobom, pričom neodlišuje jednotlivé spôsoby zrušenia a prípady „netriedi“, tak koná neprofesionálne a môže spôsobiť nemalé škody. 

Je zlúčenie (fúzia) spoločnosti vždy tá správna cesta?

Potrebné je „mať na pamäti“, že firma vymazaná z obchodného registra ešte neznamená, že bola správne a riadne zrušená. Firma vymazaná z obchodného registra (resp. predaná, zlúčená) ešte neznamená koniec všetkých starostí. Tu „narážame“ najmä na „rýchle“ zrušenie formou zlúčenia sa s inou firmou. Tento spôsob zrušenia odporúčame iba v prípade, ak sa „zlučujete“ s firmou niekoho, koho dobre poznáte. Na trhu žiaľ pôsobia firmy, v ktorých je „nasadený“ biely kôň, ktorého firma „hltá“ firmy všetkých tých, ktorí sa chcú firmy zbaviť. Tej sa samozrejme chcete zbaviť i Vy, ale „čistým“ spôsobom, aby ste nemuseli mať napríklad „opletačky“ s políciou v podobe svedectiev, vypočutí atď. Treba si uvedomiť, že týmto spôsobom sa Vaša spoločnosť do stáva do „kolotoča“ iných firiem, iných „podnikavcov“, pričom môžete byť s prípadmi podnikavcov spájaní. Prepojenie je viditeľné pre každého na orsr.sk. Inak povedané, nemáte istotu, že či nástupca Vašej firmy „nepohltal“ iné firmy s vážnymi, možno aj trestnoprávnymi restami. To isté platí aj pre prevod firmy (obchodného podielu) na „bieleho koňa“. 

Aký spôsob zrušenia firmy teda vybrať ?

Klient má teda dve možnosti. Zaplatí menej, riskne to a najme si na zrušenie spoločnosti „nejaký“ subjekt z internetu bez advokátskej licencie. „Vhupne“ tak pravdepodobne do jedného zo spôsobov zrušenia bez hlbšej analýzy. Druhá je síce o niečo drahšia, avšak klientovi zaručí istotu v právnych vzťahoch s výberom správneho a vhodného spôsobu zrušenia. Táto istota je garantovaná aj povinným poistením našej advokátskej kancelárie na poistnú sumu 1,5 mil. eur. 

„Spájame“ právo, ekonomiku a dane

Zrušenie firmy však nie je len o práve, ale aj o ekonomike a daniach. Tie môžu byť navyše ešte dôležitejším faktorom ako samotná znalosť práva. Je predsa nutné pracovať s účtovníctvom, pripraviť napríklad mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovné zostatky z nej nám determinujú voľbu spôsobu zrušenia spoločnosti. Výhodou je, že v našom tíme máme 4 účtovníkov, takže vieme v záujme čo najlepšieho riešenia „spájať“ právo, ekonomiku i dane.  

Radiť a pomáhať so zrušením firmy za odmenu môže len advokát. Neriskujte

A ešte je tu „jedna vec“. Právne služby za odmenu, vrátane spisovania listín o právnych úkonoch a zastupovanie pred štátnymi orgánmi, môže poskytovať len advokát. Len ten je autorizovaným subjektom s licenciou. Ak „to robí“ niekto bez takejto licencie, tak to uskutočňuje neoprávnene. Riskuje tak trestné stíhanie za neoprávnené podnikanie v zmysle § 251 Trestného zákona. Je to teda na Vás, či budete „riskovať“ stretnutia s políciou, ktorá v poslednom čase zaznamenala množstvo trestných oznámení od Slovenskej advokátskej komory zameraných práve voči takýmto konaniam.

Cenník služieb

V zmysle zákona o advokácii nemôžeme uvádzať ceny našich služieb na internete. Špecializáciou len na určité druhy práva sme v nich „doma“ a vieme poskytnúť kombináciu najvyššej odbornosti a priaznivej ceny. Zavolajte nám na tel. číslo: +421 238 102 974 kde sa okamžite dozviete cenu resp. zodpovieme všetky Vaše otázky. Prípadne využite formulár nižšie a my sa Vám ozveme naspäť.

 

Naše skúsenosti

A naše skúsenosti? Zrušili sme stovky spoločností, takže sme v tomto segmente „doma“. Naše referencie o nás mnoho prezrádzajú. Samozrejme, pri našej práci aplikujeme zaručený elektronický podpis, čím náš klient ušetrí  na súdnych poplatkoch.

Kontaktný formulár

Mám záujem o konzultáciu/ cenovú ponuku/ zodpovedanie otázok


books background image

Klienti o nás hovoria

Vybrané referencie

Advokátska kancelária Marônek&Partners v médiách