JUDr. Marônek citovaný v špeciálnej prílohe týždenníka TREND: Právo a advokácia

16. Apríl 2018

Zákonu o partneroch verejného sektora sa venujeme už takmer 18 mesiacov. Pre týždenník TREND sme sa k tomuto zákonu vyjadrovali už 2x v minulosti. V apríli 2017 - dva mesiace po účinnosti zákona v článku: Odkrýva sa, kto profituje z obchodu so štátom a júli 2017, teda krátko po tom, čo skončilo subjektom už zapísaným v RVPS prechodné obdobie v článku: Začíname vidieť kto profituje z biznisu so štátom

Teraz, teda viac ako rok od účinnosti zákona nás redaktor týždenníka TREND pri príprave článku: Protischránkový register zatiaľ biele kone veľmi nepotrápil oslovil opäť. Originál článku bol publikovaný v špeciálnej prílohe Právo a justícia alebo si ho môžete prečítať na webstránke týždenníka na tejto adrese: 

https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2018/cislo-15/protischrankovy-register-zatial-biele-kone-velmi-nepotrapil.html 

Niekoľko citácií JUDr. Marôneka z článku: 

Nikto nevie, ako presne overovať konečných užívateľov výhod. Niektoré oprávnené osoby, a je ich väčšina, si vystačia s čestným vyhláseením bez nutnosti hlbšieho ekonomického skúmania, iné idú do hĺbky aj cez tzv. ekonomických vlastníkov partnera verejeného sektroa, tvrdí JUDr. Ján Marônek 

Problém podľa J. Marôneka je však v tom, že odpovede z ministerstva nie sú pre žilinský okresný súd záväzné a ten môže v konečnom prípade rozhodnúť inak. Až prvé sankcie za nepravdivé údaje v registri zrejme ukážu, aký rozsah preverovania vlastníckej štruktúry firmy bude súd považovať za dostatočný. 

Práve silné postavenie tohto súdu je ďalšou skutočnosťou, ktorú odborníci kritizujú. "Okresný súd môže rozhodnúť o nedodržaní pravidiel konania s odbornou starostlivosťou, konečným verdiktom, teda voči jeho rozhodnutiu nie je možné odvolanie. Čiže neexistuje tu systém kontroly prvostupňového rozhodnutia ," varuje J. Marônek. To je podľa neho ľahko zneužiteľné v konkurenčnom boji, keď bude stačiť, ak firma získa na svoju stranu človeka od konkurencie a s jeho pomocou spochybní zaregistrovanú vlastnícku štruktúru. 

 

 

 

 

 

[gallery columns="4" size="medium" ids="3227,3228,3225,3226"]

 

Viac informácií o registri partnerov verejného sektora nájdete na našom blogu

Všetky potrebné informácie k téme Registra partnerov verejného sektora sa dočítate aj na našom blogu, kde sme pre vás pripravili 6 článkov: