Čo je transformácia

V zmysle § 69b Obchodného zákonníka spoločnosť môže zmeniť svoju právnu formu na inú právnu formu spoločnosti alebo na družstvo, ak zákon neustanovuje inak. Zmenou právnej formy spoločnosť ako právnická osoba nezaniká. Zmena právnej formy teda nemá vplyv na právnu subjektivitu spoločnosti, dochádza však k viac alebo menej významnej zmene vnútorných právnych pomerov a právneho postavenia spoločníkov. Dokonca na základe dohody spoločníkov môže niektorým spoločníkom zaniknúť účasť v spoločnosti ku dňu účinnosti zmeny právnej formy, teda transformácia môže byť jedným zo spôsobov ukončenia účasti majiteľa/spoločníka v spoločnosti. Spoločnosť ako právnická osoba zostáva po transformácii zachovaná a môže naďalej podnikať v rozsahu všetkých oprávnení, na základe ktorých podnikala pred zmenou právnej formy. Zachované ostáva aj identifikačné číslo spoločnosti. V praxi sa najčastejšie vyskytuje transformácia „eseročky“ na „akciovku“. 

Prečo voliť práve transformáciu

Prečo naši klienti využívajú tento druh služby ? Jednoducho si to vyžaduje aktuálna potreba ich podnikania, ale aj „života“ samotného. 

Z praxe sa nám vyplynuli tieto hlavné dôvody:

 • Anonymita – napr. zmena „eseročky“ na „akciovku“. V s.r.o. je majiteľ všeobecne, pre každého viditeľný na orsr.sk. Pri „akciovke“ nie.
 • Dane – v minulosti bol za splnenia podmienok oslobodený predaj akcií od dane z príjmov (prevod obchodného podielu nie)
 • Image – „akciovka budí“ dojem väčšieho a stabilnejšieho podniku
 • Vlastné imanie – vyššie základné imanie „spôsobuje“ aj vyššie vlastné imanie a predchádza sa tak kríze spoločnosti. Vlastné imanie je dôležitá veličina aj pri žiadosti o úver.

Máte otázky k transformácií ?

Kontaktujte nás na tel. čísle 0238 102 974 alebo prostredníctvom emailu: info@maronekpartners.sk

Bez ekonomických znalostí transformáciu neuskutočníte

Transformácia spoločnosti, či už „eseročky“ alebo akejkoľvek inej, však nie je len o práve, ale aj o ekonomike a daniach. Tie môžu byť navyše ešte dôležitejším faktorom, ako samotné právne ošetrenie. Z praxe nám vyplynulo, že práve dane, odvody, celková platobná zaťaženosť podnikateľa štátom je častým motívom zmeny právnej formy podnikania. Napríklad pred rozhodnutím o zmene právnej formy je štatutár spoločnosti povinný vypracovať písomnú správu, v ktorej z právneho a ekonomického hľadiska vysvetlí a odôvodní zmenu právnej formy.  Aj z uvedeného vyplýva potreba znalosti ekonomiky a účtovníctva.

Prečo využiť služby našej Advokátskej kancelárie

 • Máme oprávnenie na poskytovanie právnych služieb - nič neriskujete - ako advokátska kancelária máme samozrejme na poskytovanie právnych služieb licenciu. Neriskujete tak prípadné opletačky s políciou, ktoré hrozia klientom "subjektov z internetu, ktoré na poskytovanie právnych služieb za odmenu nemajú oprávnenie.
 • So zápismi transformácií do obchodného registra máme bohaté skúsenosti
 • Poradíme vám či je transformácia skutočne ten najvhodnejší spôsob ako vyriešiť vašu situáciu
 • Osobné stretnutia a konzultácie v príjemnom prostredí - sídlime v Bratislave Ružinove v novostavbe, kde vás radi privítame v našich nádherných priestoroch.
 • Konzultácie a pomoc aj na diaľku - aj keď preferujeme osobné stretnutia vieme poskytnúť väčšinu služieb aj na diaľku s využitím moderných technológií. 
 • Nič neriskujete - sme poistení na 1 500 000€ - ako advokátska kancelária sme samozrejme poistení na škody spôsobené pri výkone povolania. Od roku 2010 sme však túto poistku ešte nemuseli využiť, čo tiež dokazuje precíznosť a kvalitu nami odvedenej práce.

Ako prebieha transformácia:

 1. Po akceptácii cenovej ponuky sa dohodneme na termíne konzultácie. 
 2. Na základe Vašej predstavy a dodaných údajov pripravíme dokumenty potrebné na transformáciu Vašej spoločnosti. 
 3. Dokumenty podpíšete v sídle našej advokátskej kancelárie, kde zabezpečíme i prítomnosť notára. Prípadne na diaľku – ak vám to bude viac vyhovovať. Ďalej sa už o nič nestaráte.
 4. Zapíšeme Vašu transformáciu do obchodného registra.
 5. Odovzdáme Vám všetky dokumenty
< >

Čo o nás hovoria naši klienti

všetky referencie


všetky referencie

Vybrané referencie

VŠETKY REFERENCIE

Marônek&Partners v médiách

 • Finweb
 • Plus 7 dní
 • TA3
 • Hospodárske noviny
 • Trend
 • RTVS
VŠETKY PUBLIKÁCIE

Uvažujem o transformácií

Odoslanie kontaktného formulára nie je objednávkou ale prejavením seriózneho záujmu o využitie našich služieb. Obratom Vás budeme kontaktovať a dohodneme sa na ďalšom postupe. Údaje, ktoré zadáte do tohto formulára spracúvame iba za účelom vybavenia Vašej konkrétnej požiadavky. Bližie informáci o spracovaní osobných údajov nájdete tu.