Zmena právnej formy z s.r.o. na a.s.  je možná

V zmysle § 69b Obchodného zákonníka Spoločnosť môže zmeniť svoju právnu formu na inú právnu formu spoločnosti alebo na družstvo, ak zákon neustanovuje inak. Zmenou právnej formy spoločnosť ako právnická osoba nezaniká. Zmena právnej formy teda nemá vplyv na právnu subjektivitu spoločnosti, dochádza však k viac alebo menej významnej zmene vnútorných právnych pomerov a právneho postavenia spoločníkov. Spoločnosť ako právnická osoba zostáva zachovaná a môže naďalej podnikať v rozsahu všetkých oprávnení, na základe ktorých podnikala pred zmenou právnej formy. Zachované ostáva aj identifikačné číslo spoločnosti.

Vyžaduje sa súhlas všetkých vlastníkov

Podľa Obchodného zákonníka „Na rozhodnutie o zmene právnej formy sa vyžaduje súhlas všetkých spoločníkov, ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva neurčuje inak“ (§ 69b odsek 2) Obchodného zákonníka). Obchodný zákonník z dôvodu ochrany záujmov spoločníkov obsahuje požiadavku, aby s rozhodnutím o zmene právnej formy súhlasili všetci spoločníci, zároveň však akceptuje zásady prijaté spoločníkmi v spoločenskej zmluve, kde môžu byť pravidlá na prijímanie rozhodnutí o možnosti zmeny právnej formy dohodnuté inak.

O zmene právnej formy rozhoduje valné zhromaždenie

Prijatie rozhodnutia o zmene právnej formy v s. r. o. je v kompetencii valného zhromaždenia. V zmysle ustanovenia § 125 písm. i) Obchodného zákonníka do pôsobnosti valného zhromaždenia patrí aj rozhodovanie o zmene právnej formy, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Na toto rozhodnutie je potrebný súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny všetkých hlasov spoločníkov a podpis predsedu valného zhromaždenia musí byť úradne osvedčený. Spoločenská zmluva môže určiť aj vyšší počet hlasov potrebných na prijatie tohto rozhodnutia. Na základe dohody spoločníkov môže niektorým spoločníkom zaniknúť účasť v spoločnosti ku dňu účinnosti zmeny právnej formy, takomto prípade im spoločnosť vyplatí vyrovnací podiel.

Rozhodnutie o zmene právnej formy z s.r.o. na a.s.

Toto rozhodnutie musí v nadväznosti na ustanovenie § 69b ods. 3) Obchodného zákonníka obsahovať najmä nasledovné náležitosti:

  • obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo spoločnosti pred zmenou právnej formy,
  • právnu formu a obchodné meno spoločnosti po zmene právnej formy,
  • podobu, druh, formu, menovitú hodnotu a počet akcií spoločníkov po zmene právnej formy,
  • návrh stanov spoločnosti po zmene právnej formy,
  • určenie osôb, ktoré budú štatutárnym orgánom alebo členmi štatutárneho orgánu a dozornej rady po zmene právnej formy.

Pred rozhodnutím o zmene právnej formy konateľ spoločnosti je povinný vypracovať písomnú správu, v ktorej z právneho a ekonomického hľadiska vysvetlí a odôvodní zmenu právnej formy. Správa musí byť vypracovaná v dostatočnom predstihu tak, aby bola poskytnutá spoločníkom v sídle spoločnosti na nahliadnutie v lehote v ktorej sa podľa spoločenskej zmluvy zasiela spoločníkom pozvánka na valné zhromaždenie.

Ustanovenie odseku 7 § 69b Obchodného zákonníka určuje účinky zmeny právnej formy s.r.o. na a.s., ktorá nastáva zápisom tejto skutočnosti do obchodného registra.

Návrh na zápis tejto zmeny sa podáva na dvoch tlačivách v súlade s vyhláškou MS SR č. 25/2004 Z. z. :

  • na tlačive „Návrh na zápis zmeny zapísaných údajov“ týkajúce sa spoločnosti s.r.o., ktorá mení právnu formu na a.s. - na tomto tlačive sa žiada o výmaz zapísaných údajov
  • na tlačive „Návrh na zápis akciovej spoločnosti do obchodného registra“ – na tomto tlačive sa podáva návrh na zápis údajov po zmene právnej formy.

Návrhy sa podávajú súčasne a je potrebné, okrem povinných príloh, k nim priložiť kolky resp. iným spôsobom zaplatený súdny poplatok, vo výške 330€.

V zmysle § 23 ods. 4) vyhlášky MS SR č. 25/2004 Z. z. k návrhu na zápis zmeny právnej formy s.r.o. na a.s. do obchodného registra sa prikladá:

  • rozhodnutie o zmene právnej formy – zápisnica z valného zhromaždenia
  • stanovy v znení schválenom rozhodnutím o zmene právnej formy
  • znalecký posudok, ktorým sa preukazuje, že hodnota vlastného imania s.r.o. ku dňu spracovania návrhu rozhodnutia o zmene právnej formy zodpovedá výške vkladov akcionárov do akciovej spoločnosti po zmene právnej formy

Oznamovacia povinnosť voči daňovému úradu

Oznamovacia povinnosť správcovi dane vyplýva zo zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok). Podľa § 67 ods. 9 má daňový subjekt vždy, ak u neho nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii, oznámiť tieto zmeny svojmu správcovi dane, t.j. miestne príslušnému daňovému úradu v lehote do 30 dní odo dňa, kedy nastali. Zmenu právnej formy možno jednoznačne zaradiť medzi takéto zmeny. Preto novo zapísaná akciová spoločnosť musí skutočnosť transformácie oznámiť daňovému úradu v uvedenej lehote, a zároveň predložiť aj osvedčenie o registrácii, nakoľko nahlásené zmeny je potrebné zapísať do osvedčenia o registrácii.